Comunitatea românească

Mass-media

Roman in lume (Madrid)

Director executiv: Cristina Lincu

Director comercial: Alin Mercas 

Redactor-sef: Kasandra Kalmann Nasaudean

Email: redactia@romaninlume.com, publicidad@romaninlume.com

Tel: 914 812 634 Fax: 91 481 26 95

www.romaninlume.com

 

Noi in Spania (Madrid)

Redactor: Ana Maria Cornila

Email: noiinspania@yahoo.es

Tel: 916 156 384; 692 635 246

www.noiinspania.com



Origini Romania (Madrid)

Director: Claudiu Stroe

E-mail: claudiu@clubraiz.com

Tel.: 0034 915 432 241

Fax: 0034 915 496 596

http://www.originiromania.com/

 

Romanii din Spania (Madrid)

E-mail: romaniidinspania@yahoo.es

Tel: 91 5631393, 653 435 850


Romanul din Spania

Redactor sef: Felix Damian

Tel: 662 176 738

E-mail: redactor@romanul.eu

www.romanul.eu; www.elrumano.eu


Occidentul Romanesc

Redactor sef: Kasandra Kalmann- Nasaudean

Email: redactia@occidentul-romanesc.com

www.occidentul-romanesc.com


Ziarul Nostru (Castellon)

Redactor: Oana Nitu

E-mail: expresscastellon@gmail.com

Tel: 964.234.851


Integr@t (Castellon) 

Redactori: Oana Nitu, Ionel Scrofan

E-mail: csifintercultural@gmail.com 

 

Diaspora (Castellon)

E-mail: diasporaro2008@gmail.com

Avda.del Mar no 3, Castellon, 12001

Tel: 964190707

 

Universul romanesc

Director: Cornel Drinovan

Email: cornel_drinovan@universulromanesc.netredactie@universulromanesc.net 

www.universulromanesc.net 

 
El Níe (on-line)

Redactor: Eugenia Dumitriu

E-mail: eugeniarumana@yahoo.es, elnie@elnie.com

Tel: 917489357

http://www.elnie.com

 

Nou Horizont (Valencia)

Director: Adriana Vidroiu Stanca

E-mail: redaccionHorizont@hotmail.com

Tel: 637.040.034, 687.206.814

www.nouhorizont.com

 

Romania Cultures

Directori: Rafael Argudo e Ignacio de Cossío

Redactori: Irina Onea, Victoria Boix

E-mail: culturesromania@tuvoz.es, info@romaniacultures.com

Tel: 954 98 70 57, Fax 954 98 70 77

www.romaniacultures.com
 

Rumanos Andaluces (El Ejido, Almeria)

Director: Jesús Vicente Alcaraz Lozana: directorrumanosandaluces@hotmail.com

Secretaria redaccion: Adriana Comsa: redaccionrumanosandaluces@hotmail.com

Tel: 950486526, 637261808


La Actualidad Romanesca
(Calatayud)

Director J. Alcalde Hernandez

Redactor: Magdalena Pepene

E-mail: info@lacomarcacalatayud.com; actualidadrumana@lacomarcacalatayud.com

Tel: 976884111, 976 883 343, 976 88 28 17, 976 88 24 88

Ziare.com

Corespondent: Daniel Borgula

E-mail: daniel_borgula@yahoo.com

Tel: 0034-966.108.666

www.ziare.com

Radio RKM (Madrid)

Redactor: Beniamin Claudiu Vuţă

E-mail: vbeniamin@yahoo.com

Tel. 91 508 36 27 / 647 088 285

Transmediaro Group SL (Observatorul, Transmedia FM)

coordonator radio: Sergiu Dudea
email: transmediafm@transmediaro.com
coordonator ziar: Aurora Emilia Kokounas
email: observatorul@transmediaro.com
Tel.:642.832.800; 663.061.224

www.transmediaro.com


Radio Prodiaspora

E-mail: spania@prodiaspora.de 

www.prodiaspora.de/

Radio Diaspora Online

Redactor, Editor si Realizator emisiuni pentru Spania: Kasandra Kalmann Nasaudean

Tel.: 617 080 531

E-mail: kasandra@radiodiasporaonline.com

www.radiodiasporaonline.com


Revista Spania Romaneasca (on-line)

Redactor-sef: George Vasile

e-mail: george@spaniaromaneasca.com

www.SpaniaRomaneasca.com

Radio Spania

Redactor-sef: George Vasile

e-mail: redactia@radiospania.com

www.RadioSpania.com


Gandacul de Colorado S.U.A.

Editor pentru Spania: Kasandra Kalmann-Nasaudean

E-mail: kasandra.k.nasaudean@gandaculdecolorado.com

Tel: 912 269 281, 642 823 497

www.gandaculdecolorado.com


CORESPONDENTI

Agentia Agerpres

Corespondent: Ruxandra Constantinescu

E-mail: spania@agerpres.ro; ruxandra.constantinescu@agerpres.ro

Tel: 691 793 595

www.agerpres.ro

 

Radio Romania Actualitati

Corespondent: Annamaria Damian

E-mail: ambistri@yahoo.com; annamaria.bistriceanu@gmail.com

Tel: 662 161 582

http://actualitati.srr.ro/

TVR

Corespondent: Felix Damian

 E-mail: felix_damian@yahoo.com

Tel: 662 176 738

 www.tvr.ro

Adevarul

Corespondent: Mihai Mateas

E-mail: mihai.mateas@adevarul.es

Tel: 639 561 557

www.adevarul.ro
 www.adevarul.es

Antena 1 / Antena 3

Corespondent: Magdalena Stroie

www.antena1.ro; www.antena3.ro

Program de lucru cu ocazia alegerilor prezidențiale din noiembrie 2019

07.11.2019

ATENȚIE!! Având în vedere implicațiile organizatorice pentru alegerile prezidențiale din noiembrie 2019, Consulatul României la Zaragoza va fi închis pentru public în zilele de 8, 11, 22 și 25 noiembrie 2019. V…

Eveniment pentru marcarea aniversării a 70 ani de la adoptarea Declarației Universale a Drepturilor Omului

12.12.2018

Domnul Alexandru Ion Steriu, Consul al României la Zaragoza a participat miercuri 12 decembrie 2018 la ceremonia aniversării a 70 ani de la adoptarea la 10 decembrie 1948 a Declarației Universale a Drepurilor Omului de…

Împlinirea a 10 ani de la înființarea Parohiei Ortodoxe Române din Huesca

09.12.2018

Cu ocazia împlinirii a 10 ani de la înființare Parohia Ortodoxă Română ”Zămislirea Maicii Domnului” din Huesca a primit la 9 decembrie 2018 vizita Prea Sfințitului Teofil de Iberia, Episcop, Arhiereu Vicar al…